Artykuły,Publicystyka

A. Janicki: EVFTA, czyli nowe rozdanie w relacjach handlowych UE z Wietnamem

Poczynając od 2012 roku, pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem odbyło się 14 rund negocjacyjnych zakończonych podpisaniem porozumienia pomiędzy stronami. Tak zwana „Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem” (EVFTA) otworzyła kraje UE na zupełnie nowy rynek wietnamski, a jej pierwsze efekty przyjdzie nam obserwować prawdopodobnie już w 2019 roku.

Socjalistyczna Republika Wietnamu jest bardzo dużą gospodarką, którą tworzy ponad 93 miliony ludzi. Mając także na uwadze jej bardzo szybki wzrost gospodarczy, wynoszący w ostatnich latach nawet 6,5 procent, nie można realnie myśleć o obecności w południowo-wschodniej Azji bez usystematyzowanych relacji handlowych z Wietnamem. Nie dziwi więc fakt podpisania przez rząd Republiki i przedstawicieli Unii Europejskiej porozumienia EVFTA. Od czasu otwarcia się Wietnamu na świat w 1986 roku sytuacja w kraju uległa znaczącej poprawie, poziom życia wzrósł, społeczeństwo jest znacząco lepiej wykształcone, sytuacja makroekonomiczna ustabilizowała się, w związku z czym zagraniczni inwestorzy patrzą na wietnamski rynek coraz bardziej przychylnym okiem. Na korzyść Wietnamu działa także korzystna sytuacja demograficzna (średnia wieku nie przekracza 33 lat).

Biorąc pod uwagę jak istotnym aspektem wietnamskiej gospodarki jest handel zagraniczny, w tym eksport elektroniki (głównie części telefonów komórkowych), który to w 2016 roku osiągnął wartość 207 miliardów dolarów, nie dziwi fakt zainteresowania lokalnych władz zmniejszeniem ceł na swoje towary. Działa to także w drugą stronę; bogacące się społeczeństwo wietnamskie coraz mocniej odczuwa potrzebę konsumpcji towarów pochodzących z krajów zachodnich, które w kulturze Wietnamu postrzegane są jako symbol sukcesu i prestiżu. Sprawia to, że wiele zachodnich firm mogłoby z dużym powodzeniem otworzyć się na działalność na wietnamskim rynku, jednak do tej pory bariery pozataryfowe oraz wysokie cła znacząco utrudniały to zadanie. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, umowa EVFTA ma w założeniu znieść te bariery i wzmocnić współpracę gospodarczą obu podmiotów.

Kiedy umowa zostanie zrealizowana, ponad 99% ceł w handlu Wietnam-UE zostanie zniesionych, prawo dotyczące działania podmiotów zagranicznych na rynku wietnamskim uproszczone, a 65% towarów eksportowanych do Wietnamu oraz 71% importowanych będzie całkowicie zwolnionych z cła. Poza liberalizacją gospodarczą w stosunkach handlowych wprowadzone zostanie prawo dodatkowo ochraniające i zabezpieczające inwestycje zagraniczne.

To sytuacja przełomowa w kontaktach Unii Europejskiej z resztą świata. Po Singapurze, Wietnam jest drugim krajem, z którym zawarto podobną umowę otwierającą na rynek europejski. Wiele firm z całej Europy, w tym firmy z Polski, dzięki temu będą mogły konkurować na równych warunkach (czy wręcz dogodniejszych) na rynku wietnamskim z przedsiębiorstwami z innych części świata. Sceptycy jednak zwracają uwagę na niebezpieczeństwo zalewu UE towarami z Wietnamu, będącymi tańszą alternatywą dla lokalnych producentów. Niższe koszty siły roboczej i materiałów mogą okazać się przeszkodą bardzo trudną do przezwyciężenia przez lokalnych europejskich przedsiębiorców.

Podsumowując, jesteśmy właśnie świadkami nowego rozdziału w stosunkach Europy z Wietnamem. Ten ogromny rynek właśnie otwiera się na europejskie przedsiębiorstwa. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko obserwować efekty tego otwarcia; jego skutki będą prawdopodobnie sięgać jednak o wiele dalej niż tylko na relacje Wietnamu i Unii Europejskiej. Rządy innych państw z pewnością będą bacznie przyglądać się efektom tego zbliżenia i niewątpliwie same rozważać rozpoczęcie podobnych negocjacji w przyszłości.

 

Adam Janicki

Udostępnij:
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Udostępnienia
A. Janicki: EVFTA, czyli nowe rozdanie w relacjach handlowych UE z Wietnamem Reviewed by on 22 października 2018 .

Poczynając od 2012 roku, pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem odbyło się 14 rund negocjacyjnych zakończonych podpisaniem porozumienia pomiędzy stronami. Tak zwana „Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem” (EVFTA) otworzyła kraje UE na zupełnie nowy rynek wietnamski, a jej pierwsze efekty przyjdzie nam obserwować prawdopodobnie już w 2019 roku. Socjalistyczna Republika Wietnamu jest

Udostępnij:
 • 19
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  19
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź