Artykuły,Publicystyka

A. Dyndo: Kolejne zamachy w południowej Tajlandii. Odwet za „incydent” w Tak Bai

W poniedziałek 24 października, dokładnie w przeddzień dwunastej rocznicy śmierci 85 demonstrantów z Tak Bai, miał miejsce zamach bombowy w Pattani, mieście w południowej Tajlandii, gdzie od lat toczy się konflikt etniczny. W zamachu zginęła 1 osoba, a 18 zostało rannych.

Bomba domowej produkcji sterowana zdalnie za pomocą telefonu komórkowego wybuchła około godziny 19 na głównym wieczornym targu w Pattani. Od jakiegoś czasu, przyzwyczajeni do coraz częstszych zamachów terrorystycznych i stałej obecności wojsk na ulicach, mieszkańcy mówili między sobą, że stosunkowo dawno w ich mieście nie było żadnego ataku bombowego.

Dzień, w którym doszło do zamachu w Pattani, największym mieście prowincji w południowej Tajlandii o tej samej nazwie, wybrano nieprzypadkowo – dokładnie wieczór przed rocznicą wydarzeń z 2004 r. w Tak Bai, w prowincji Narathiwat przy granicy z Malezją. Dwanaście lat temu, 25 października w wyniku działań policji i wojska Królestwa Tajlandii zginęło 85 osób, malajskich muzułmanów. Tego dnia przed komisariatem policji miała miejsce antyrządowa demonstracja bezpośrednio wywołana zatrzymaniem kilku mężczyzn podejrzanych o działania terrorystyczne. Protesty przerodziły się w zamieszki, podczas których demonstranci obrzucili kamieniami posterunek policji, a policja i wojsko w odpowiedzi użyły broni palnej i gazu łzawiącego. Doszło do aresztowania kilkuset demonstrantów. Na zarejestrowanym nagraniu („Tak Bai Massacre”, film zabroniony w Tajlandii; dostępny na You Tubie) można zobaczyć, jak wojsko strzela do demonstrantów, a żołnierze związują zatrzymanych i kładą ich ciasno jeden na drugim w ciężarówkach wojskowych, które miały ich zawieźć do oddalonej o kilka godzin bazy wojskowej w Pattani. Szacuje się, że w wyniku ran postrzałowych w trakcie zamieszek zginęło siedem osób, a prawie 80 zmarło w trakcie transportu od odniesionych ran i z powodu podduszenia w ciężarówkach. Do dziś nie postawiono zarzutów żadnemu z funkcjonariuszy, a wydarzenia z 2004 roku są nazywane przez rząd Tajlandii „incydentem”.

Miejsce wybuchu; Źródło: twitter.com/@Nalinee_PLE

Miejsce wybuchu; Źródło: twitter.com/@Nalinee_PLE

Rok 2004 uznaje się za początek nowej fali przemocy i ewolucji konfliktu na południu kraju. Zamachy zaczęły obejmować swoim zasięgiem także turystyczne regiony, takie jak np. Phuket czy miasto Hua Hin na południe od Bangkoku (ostatnie eksplozje w sierpniu 2016 roku). Według raportu organizacji Deep South Watch w wyniku zaostrzającego się konfliktu w latach 2004–2015 zginęło ponad 6 tysięcy ludzi. Do większości z przeprowadzonych ataków nie przyznają się żadne konkretne organizacje, co utrudnia walkę z terroryzmem i prowadzenie procesów pokojowych w regionie.

Konflikt etniczny, który toczy się w południowej części Tajlandii od lat, ma swoje źródła w podziale terytorium dokonanym w 1909 roku. Zgodnie z brytyjsko-syjamskim traktatem, Brytyjczycy kontrolujący tereny współczesnej Malezji oraz król Syjamu (dawna nazwa Tajlandii), Rama V, podzielili między oba kraje północną część Malezji. Zamieszkane w większości przez etnicznych Malajów (wyznających islam i używających języka malajskiego lub języka jawi) prowincje: Pattani, Jala, Narathiwat oraz część prowincji Songkla znalazły się w granicach Tajlandii, monarchii, kraju buddyjskiego, z większością etnicznych Tajów mówiących po tajsku. Od tego czasu toczy się w tym regionie walka różnych ugrupowań malajskich (największe z nich to separatystyczne BRN – Front Malajskiej Narodowej Rewolucji Patani i PULO – Zjednoczona Organizacja Wyzwolenia Patani) nawołujących do większej autonomii południowych prowincji i respektowania odmiennej tożsamości mieszkających tam Malajów wyznających islam. Działania rządu centralnego mające na celu odzyskać kontrolę nad regionem poprzez zwiększoną militaryzację i propagandę nacjonalistyczną nie przynoszą poprawy sytuacji. Badacze pracujący nad analizą konfliktu w regionie przyznają, że procesy pokojowe w południowej części kraju są nadal na bardzo wczesnym etapie. Wpływ na sytuację będą mieć niewątpliwie zmiany polityczne w Tajlandii związane z niedawną śmiercią panującego 66 lat króla Bhumibola Adulyadeja.

*Pattani – zapis zgodny z pisownią dla języka tajskiego; Patani – według języka malajskiego. W 2012 roku grupa aktywistów działających na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w południowej Tajlandii zaczęła używać odnośnie tego regionu terminu ‘Pat(t)ani’, aby uwzględnić obie formy zapisu.

*Bhumibol Adulyadej – czyt. Bhumibon Aunjadet

Ada Dyndo, doktorantka na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Magister orientalistyki (indologia) i studiów euroazjatyckich, absolwentka studiów licencjackich w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW (specjalizacja rozwiązywanie konfliktów). Studiowała w Nepalu (Peace, Conflict and Development Studies, Tribhuvan University, 2010 r.) i w Indiach (Defence Studies, Sociology of India, University of Pune, 2013 r.). Pracowała w Indiach jako stażystka w Konsulacie Generalnym RP w Mumbaju (2013 r.) oraz w biurze UNESCO w New Delhi (2014 r.). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół społecznych i politycznych problemów Azji Południowej, zwłaszcza Kaszmiru oraz badań nad konfliktami. Obecnie mieszka w Pattani, w Tajlandii, gdzie prowadzi badania porównawcze konfliktu w Kaszmirze i w południowej Tajlandii w ramach sześciomiesięcznego stypendium Erasmus Mundus Mobility with Asia Programme do Prince of Songkla University.

Znajomość języków obcych: angielski, francuski, hindi, urdu.

Udostępnij:
 • 42
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  42
  Udostępnienia
A. Dyndo: Kolejne zamachy w południowej Tajlandii. Odwet za „incydent” w Tak Bai Reviewed by on 26 października 2016 .

W poniedziałek 24 października, dokładnie w przeddzień dwunastej rocznicy śmierci 85 demonstrantów z Tak Bai, miał miejsce zamach bombowy w Pattani, mieście w południowej Tajlandii, gdzie od lat toczy się konflikt etniczny. W zamachu zginęła 1 osoba, a 18 zostało rannych. Bomba domowej produkcji sterowana zdalnie za pomocą telefonu komórkowego wybuchła około godziny 19 na

Udostępnij:
 • 42
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  42
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź