Artykuły,Publicystyka

A. Brona: Wicepremier Janusz Piechociński na Vibrant Gujarat Summit

W dniach 9-11 stycznia 2015 r. wicepremier Janusz Piechociński wraz z delegacją polskich przedsiębiorstw odbył wizytę w Indiach. W ramach niej uczestniczył w sesji otwierającej Vibrant Gujarat Summit 2015, jedno z największych wydarzeń gospodarczych w tym kraju, a także spotkał się z premierem Indii Narendrą Modim.

Vibrant Gujarat Summit  to organizowane od 2003 r. co dwa lata spotkanie przedstawicieli rządów różnych państw oraz biznesu. W tym roku uczestniczyli w nim Sekretarz Stanu USA John Kerry, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon czy przedstawiciele w randze ministra m.in. Australii, Kanady, Japonii, Holandii, RPA czy Wielkiej Brytanii.

Głównym tematem rozmów był rozwój wzajemnych stosunków gospodarczych. W trakcie spotkania z premierem Indii Janusz Piechociński wskazał na górnictwo oraz sektor obronny jako pola potencjalnej współpracy. Zaprosił również Narendrę Modiego do złożenia wizyty w Warszawie. Innymi rozmówcami wicepremiera byli m.in. minister przetwórstwa żywności Indii Harsimrat Kaur Badal, minister stanu Gujarat ds. rolnictwa Shri Mohanbhai Kalyanjibhai Kundariya oraz minister stali i kopalni Indii Narendra Singh Tomar. W trakcie tego ostatniego spotkania wicepremier Piechociński zasygnalizował otworzenie programu „Go India”, padła również propozycja współpracy w edukacji związanej z przemysłem nuklearnym i górniczym oraz stworzenie grupy roboczej szefów firm z obu państw. W 2014 r. wymiana handlowa z Indiami wyniosła ok. 2 mld. dolarów, co było wzrostem o ok. 16% względem 2013 r. Według słów wicepremiera Piechocińskiego, jeżeli wzajemne relacje będą się rozwijały w tym tempie, to w ciągu najbliższych lat może ona urosnąć do 5-10 mld dolarów.

Źródło: flickr.com, Piotr Drabik

Źródło: flickr.com, Piotr Drabik

Współpraca w sektorze górniczym staje jednym z głównych tematów rozmów polsko-indyjskich. Był on już poruszany m.in. trakcie listopadowej wizyty w Indiach wiceminister spraw zagranicznych Katarzyny Kacperczyk (która również uczestniczyła w Vibrant Gujarat Summit) oraz wiceministra gospodarki Jerzego Pietrewicza. Polska delegacja wzięła wtedy udział w Polsko-Indyjskim Szczycie Energetycznym w New Delhi, Międzynarodowych Targach Górnictwa oraz Azjatyckim Kongresie Górnictwa w Kalkucie. Indie, z uwagi na swój dynamiczny rozwój, potrzebują coraz większej ilości surowców energetycznych. Polska może stać się w tym zakresie jednym z głównych partnerów, zarówno eksportujących węgiel do Indii, jak i pomagających w otwieraniu nowych oraz modernizacji starych kopalni na subkontynencie. W tym pierwszym przypadku nasz przemysł musi jednak stać się konkurencyjny na rynkach międzynarodowych, ponieważ nikt w New Delhi nie będzie dopłacał do węgla, tylko dlatego, że pochodzi z Polski. Zwłaszcza, że duże ilości surowców można zakupić w RPA czy Australii, państwach, które również wysłały swoje delegacje na Vibrant Gujarat Summit.

Polska również powinna być mocno zainteresowana zasygnalizowaną współpracą w ramach edukacji związanej z przemysłem nuklearnym. Stworzenie wykwalifikowanej kadry jest niezbędne do realizacji programu budowy elektrowni atomowej w Polsce, a Indie, jako mocarstwo atomowe, mają bez wątpienia możliwość pomocy w tym zakresie.

Stworzenia programu „Go India”, na wzór „Go China” i „Go Africa”, może pomóc polskim przedsiębiorcom w wejściu na ten rynek. W związku z tym możliwe jest otwarcie placówki Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w jednym z miast indyjskich. Uczestniczy ona w obu istniejących programach, a jej pierwszy zagraniczny oddział działa już w Szanghaju.

Bardzo interesujące jest wystosowanie zaproszenia do odwiedzenia Warszawy złożone na ręce premiera Modiego. W I kwartale tego roku powinna odbyć się planowana od pewnego czasu wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Indiach. Jeżeli po kilku miesiącach Narendra Modi odwiedziłby Polskę, to mógłby się powtórzyć scenariusz z przełomu 2011 i 2012 r., gdy najpierw w Pekinie została podpisana przez prezydenta RP umowa o strategicznym partnerstwie, a następnie podczas wizyty premiera Wen Jiabao w Warszawie zainaugurowano inicjatywę 16+1. O ile ten format współpracy raczej się nie powtórzy, to jednak można się spodziewać zdynamizowania relacji z Indami, być może w ramach V4+Indie na wzór spotkania z premierem Shinzō Abe w czerwcu 2013 r. Byłoby to realizacją zapowiedzi wiceministra spraw zagranicznych Artura Nowak-Fara o dążeniu do podniesieniu współpracy do poziomu strategicznego partnerstwa, która padła w marcu 2014 r. podczas konferencji z okazji 60-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indiami. Pogłębiony wymiar współpracy byłby korzystny zarówno dla Rzeczypospolitej, która próbuje znaleźć nowych partnerów gospodarczych poza granicami UE, jak i Indii, które na pewno nie chcą pozostać daleko w tyle za Chinami, jeżeli chodzi o kontakty z Europą Środkową.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
A. Brona: Wicepremier Janusz Piechociński na Vibrant Gujarat Summit Reviewed by on 13 stycznia 2015 .

W dniach 9-11 stycznia 2015 r. wicepremier Janusz Piechociński wraz z delegacją polskich przedsiębiorstw odbył wizytę w Indiach. W ramach niej uczestniczył w sesji otwierającej Vibrant Gujarat Summit 2015, jedno z największych wydarzeń gospodarczych w tym kraju, a także spotkał się z premierem Indii Narendrą Modim. Vibrant Gujarat Summit  to organizowane od 2003 r. co

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Adrian Brona

Adrian Brona - absolwent studiów licencjackich na kierunkach stosunki międzynarodowe (specjalizacja: dyplomacja współczesna) oraz studiach dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nagrodzony stypendium MNiSW za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2014/2015. W 2015 roku otrzymał prestiżowy „Diamentowy Grant” na badanie procesu rekrutacji i socjalizacji chińskich elit politycznych. Związany z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Shanghai Jiaotong University. Autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polskiej polityki zagranicznej w Azji oraz sytuacji politycznej w Chinach. Można znaleźć go na Twitterze @AdrianBrona.

Pozostaw odpowiedź