Chiny

Wizyta R. Sikorskiego w Chinach, zniknięcie i powrót Xi Jinpinga, antyjapońskie protesty, nowy chiński model wzrostu? – Przegląd prasy chińskiej 21.08-15.09.2012

Witam wszystkich czytelników i sympatyków CSPA po wakacyjnej przerwie. Jednym z najciekawszych wydarzeń ostatnich tygodni było tajemnicze zniknięcie wiceprzewodniczącego Xi Jinpinga. W tym samym czasie po raz kolejny zaostrzające się kontrowersje wokół spornego archipelagu na Morzu Południowochińskim znalazły swoją kulminację w postaci antyjapońskich protestów w chińskich miastach. Świat gospodarki zaniepokoiły dane o spadku PMI poniżej krytycznego poziomu „dobrych” 50pkt. Jako odpowiedź na spowolnienie chińskiego wzrostu jeden z ekonomistów zaproponował „nowe otwarcie i prywatyzację spółek państwowych”. Z kolei naukowcy świętowali uruchomienie pierwszego w całości chińskiego superkomputera. Po więcej informacji zapraszam do lektury przeglądu.

1. Polityka i gospodarka

:: Spotkanie He Guoqianga z polskim Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim

14.09.2012 (cnr.cn) http://china.cnr.cn/gdgg/201209/t20120914_510916289.shtml

W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie odbyło się spotkanie członka Stałego Komitetu Biura Politycznego oraz sekretarza Centralnej Komisji Kontroli Dyscyplinarnej KPCh He Guoqianga z polskim Ministrem Spraw Zagranicznych R. Sikorskim.

He Guoqiang przypomniał o tradycyjnej przyjaźni Polsko-Chińskiej oraz o tym, że ostatnich latach doszło do zacieśnienia współpracy na wysokim szczeblu i w wielu różnych dziedzinach. Wyraził też nadzieję na dalsze pogłębianie współpracy politycznej i wymianę zasobów ludzkich w ramach strategicznego partnerstwa obu krajów.

Sekretarz podkreślił, że Polskę i Chiny łączą podobne doświadczenia historyczne: „Podobnie jak Polska jest jednym z najbardziej dotkniętych przez II Wojnę Światową krajów, tak i Chiny prowadziły wówczas trudną wojnę obronną przeciwko japońskiemu militaryzmowi. Po zakończeniu II WŚ na mocy Deklaracji Kairskiej i Poczdamskiej zajęte przez Japonię Wyspy Diaoyu (Senkaku) stały się ponownie częścią terytorium Chin. W ostatnim czasie rząd japoński ogłosił zamiary „wykupu” wysp, co stanowi pogwałcenie integralności terytorialnej Chin, a przez to oznacza otwarte zakwestionowanie światowego zwycięstwa nad faszyzmem i powojennego porządku międzynarodowego. Wyspy Diaoyu stanowią od czasów starożytnych nieodłączną część naszego kraju. Chiny będą z pełną determinacją walczyć w obronie swojej suwerenności terytorialnej.” He Guoqiang przedstawił również gościowi obecną sytuację społeczno-ekonomiczną oraz stan przygotowań do 18. zjazdu KPCh.

Sikorski powiedział, że strona polska bardzo ceni sobie rozwój relacji w ramach strategicznego partnerstwa z Chinami, oraz ma nadzieje na „stopniowe wzmocnienie wymiany i współpracy pozarządowej: regionalnej, handlowej, inwestycyjnej, w edukacji, turystyce – tak aby wspólne stosunki wzrosły na kolejny poziom. Lud polski, który podobnie jak chiński wiele wycierpiał w II WŚ, ceni sobie wartość jaką jest pokój, rozumie uczucia chińskie względem suwerenności terytorialnej, i ma nadzieję, że kraje, których dotyczy problem [Wysp Diaoyu/Senkaku] rozwiążą go w drodze pokojowego dialogu.”

 

:: Japońscy prawicowi ekstremiści podczas wtargnięcia na wyspy Diaoyu (zdjęcia)

21.08.2012 (zynews) http://news.zynews.com/2012-08/21/content_2921885.htm

W dniach 18-19.08 z wyspy Okinawa w kierunku wysp Diaoyu (Senkaku) wyruszyło 150 członków japońskich prawicowych ugrupowań. Celem załogi 21 łodzi było odprawienie uroczystości obrzędowych. 10 osób wkroczyło na ląd. Japońskie media opublikowały zapis wydarzeń – przedstawiają one m.in. osoby oddające hołd stelom pamiątkowym.

zdjęcia: http://news.zynews.com/2012-08/21/content_2921885.htm (21.08.2012)

wideo: http://video.sina.com.cn/p/news/c/v/2012-08-19/082161843749.html (19.08.2012)

 

:: Wielotysięczna demonstracja antyjapońska w Pekinie. Przed ambasadą spłonęła flaga Japonii. (zdjęcia)

15.09.2012 (Takungpao, Hongkong) http://www.takungpao.com/news/content/2012-09/15/content_1105865.htm

Tysiące ludzi zgromadziły się przed ambasadą Japonii w Pekinie. Niektórzy rzucali w stronę budynku butelki z wodą mineralną i jajka, inni wspinali się na drzewa aby palić japońskie flagi. Ambasadę otoczył kordon policji, który we współpracy z funkcjonariuszami Biura Bezpieczeństwa utrzymuje sytuację pod kontrolą. Z powietrza sytuację wokół ambasady monitorują policyjne śmigłowce. Zgodnie z doniesieniami są to największe od 2005 wystąpienia antyjapońskie w Pekinie.

Na transparentach znalazły się hasła: „[Wprowadzić] ograniczenia dla japońskich towarów”, „Wyspy Diaoyu należą do Chin”, „Obalić japoński imperializm” etc.

Więcej zdjęć: http://www.takungpao.com/news/content/2012-09/15/content_1105865.htm

 

:: Różne punkty widzenia, zbieżne propozycje zażegnania konfliktu w opracowaniach:

chińskim – http://www.cewp.fudan.edu.cn/attachments/article/68/Pan%20Zhongqi,%20Sino-Japanese%20Dispute%20over%20the%20DiaoyuSenkaku%20Islands%20The%20Pending%20Controversy.pdf

japońskimhttp://www.japanfocus.org/-Koji-Taira/2119

 

:: Premier Mongolii zapewnia o kontynuowaniu przez nowy rząd polityki reform i otwarcia

07.09.2012 (Xinhua, Ułan Bator) http://news.xinhuanet.com/2012-09/07/c_123687956.htm

Premier Mongolii Norowyn Altanchujag odbył wraz z nowozaprzysiężonym gabinetem spotkanie z ambasadorami rezydującymi w Ułan Bator. Podczas konferencji zapewnił o determinacji nowego rządu w kontynuowaniu polityki reform i otwarcia, zamiar rozwiązania problemu bezrobocia i wyeliminowania korupcji.

W kwestii polityki zagranicznej premier powiedział, że Mongolia nadal będzie wzmacniać współpracę z Chinami, Rosją i pozostałymi państwami regionu. Przyciąganie inwestorów pozostaje głównym elementem polityki rządu.

„Mongolia stoi obecnie przed wielką szansą. Od teraz aż do 2020 przewidujemy szybki wzrost gospodarczy na poziomie 14-15%” – mówił. Zaprzysiężony w sierpniu rząd zwiększył liczbę swoich departamentów z 11 do 16. Nowe ministerstwa zajmują się będą sprawami gospodarki i przemysłu.

 

:: Kolejne anulowane spotkania Xi Jinpinga. MSZ nie udziela wyjaśnień.

11.09.2012 (Takungpao, Hongkong) http://www.takungpao.com/news/content/2012-09/11/content_1080024.htm

Po anulowanych spotkaniach (m. in. z Hillary Clinton) wiceprzewodniczący Xi Jinping wczoraj (07.09) nie uczestniczył w kolejnym spotkaniu, tym razem z udziałem premier Danii H. Thorning-Schmidt, tym samym nie ukazując się publicznie przez 9 dni z rzędu. Brak oświadczenia ze strony MSZ wywołał powszechne spekulacje nt. osoby wiceprzewodniczącego.

 

:: Sprawa zniknięcia Xi Jinpinga w mediach zagranicznych:

BBC: http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-19553903 (11.09.2012)

Al Jazeera: http://www.aljazeera.com/news/asia-pacific/2012/09/2012910232511476674.html (12.09.2012)

 

:: Xi Jinping wygłosił przemówienie podczas Narodowego Dnia Popularyzacji Nauki (wideo)

15.09.2012 (Takungpao, Hongkong; sina.com) http://www.takungpao.com/news/content/2012-09/15/content_1104291.htm

Wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej Xi Jinping zjawił się na obchodach Narodowego Dnia Popularyzacji Nauki w Pekińskim Uniwersytecie Rolniczym.

(grafika: http://www.guardian.co.uk/world/2012/sep/15/chinese-leader-xi-jinping-appears-public)

 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni 59-letni polityk odwoływał kolejne spotkania z wieloma ważnymi osobistościami, m.in. Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton i premierem Singapuru Lee Hsien Longiem, w wyniku czego pojawiły się pogłoski na temat jego stanu zdrowia. Reuters powołując się na informatora podawał, że przywódca miał się nabawić niezbyt poważnej, niemniej bardzo bolesnej kontuzji pleców, w wyniku czego trafił pod opiekę lekarzy w dzielnicy rządowej Zhongnanhai.

Minister Spraw Zagranicznych Yang Jiechi oraz rzecznik Hong Lei pytani o zaistniałą sytuację zapewniali, że zmiany w terminarzu Xi były skonsultowane z zainteresowanymi stronami i nie ma potrzeby snucia domysłów. Z kolei media zagraniczne twierdziły, że ogłoszenie przez MSZ nowych terminów spotkań na kolejny tydzień miało na celu zdementowanie wszelkich pogłosek.

Władze centralne wysoko cenią coroczne obchody Dnia Nauki w Pekinie. Jak dotąd za każdym razem wraz z ludnością uczestniczyli w nich urzędnicy od najwyższego szczebla aż po struktury prowincjonalne.

Link do wideo: http://video.sina.com.cn/p/news/c/v/2012-09-15/192661865009.html

 

:: Davos w Tianjinie: Chiny muszą wznowić reformy, prywatyzować przedsiębiorstwa państwowe.

13.09.2012 (ifeng) http://finance.ifeng.com/news/special/davos2012/20120913/7030282.shtml

„Kształtowanie gospodarki przyszłości” – to hasło 6. Światowego Letniego Forum Ekonomicznego Davos odbywającego się w tym roku w Tianjinie. Podczas panelu dyskusyjnego pt. „Dobrze przygotować się do kryzysu” padło pytanie o nowy model chińskiego wzrostu.

dziennikarz: „(…) Jak dotąd głównym motorem chińskiej gospodarki były inwestycje z zagranicy. W ostatnich 5 latach sytuacja się zmieniła. W jaki sposób odpowiedzieć na te zmiany? Jakie środki może podjąć nowe kierownictwo?”

Zhang Weiying, Uniwersytet Pekiński: „Po pierwsze – koncepcje. Po drugie – przywództwo. Gdy weźmiemy pod uwagę te dwie rzeczy to zauważymy, że w ostatnich 10 latach Chiny zatraciły własny sposób myślenia i kreatywność. Wcześniej mieliśmy silnie ukierunkowane koncepcje prowadzenia reform – wiadomo było, że miały mieć charakter prorynkowy. Natomiast w ciągu ostatniej dekady zarówno ludzie jak i przywódcy zaczęli prezentować różne pomysły. Na tej podstawie uważam ten czas za stracony.

Moim zdaniem wyzwania, przed którymi obecnie stoi klasa rządząca są tym większe, że obecnie ich siła i autorytet są słabsze niż wcześniej. Nawet jeśli mogą mieć dobre koncepcje, to może brakować im siły aby je wdrażać. Mam nadzieję, że nowe przywództwo podejmie zróżnicowane środki. W ostatnim czasie reformy są w fazie stagnacji. Chiny potrzebują nowego otwarcia, należy przeprowadzić prywatyzację przedsiębiorstw państwowych. Uważam, że tylko poprzez zasilenie sektora prywatnego można zaszczepić w przedsiębiorcach wiarę i pewność siebie. Tylko w ten sposób Chiny może czekać dobra przyszłość.

Zdecydowanie nie jestem pesymistą. Wszystko zależy od koncepcji oraz ich wykonania przez klasę rządzącą. Jeśli kontynuowana będzie obecna polityka, to mogą pojawić się kolejne problemy, a Chiny nie będą miały dobrej przyszłości.”

 

:: W sierpniu wskaźnik PMI spadł do 49,2pkt, najniżej od 9-ciu miesięcy.

01.09.2012 (finance.sina.com) http://finance.sina.com.cn/china/hgjj/20120901/090213019717.shtml

W sierpniu wskaźnik PMI odnotował spadek do 49,2pkt (lipiec: 50,1pkt). Jest to wartość najniższa od dziewięciu miesięcy i pierwszy od listopada ubiegłego roku spadek poniżej 50pkt.

(dane i grafika: http://www.stats.gov.cn/tjfx/jdfx/t20120901_402832467.htm)

 

:: W sierpniu wzrost inflacji CPI do 2%, spadek PPI o 3,5%

28.08.2012 (cnfol) http://hkstock.cnfol.com/120910/132,2113,13178475,00.shtml

Narodowe Biuro Statystyczne poinformowało, że w sierpniu wskaźnik wzrostu cen towarów i usług CPI wzrósł o 2%. Z kolei wskaźnik PPI dlaprodukcji przemysłowej spadł do 3,5%, osiągając tym największy spadek od 34 miesięcy.

Hu Jintao: „Chiny będą kontynuowały prowadzenie aktywnej i stabilnej polityki skarbowo-monetarnej i nadzoru finansowego. Dążymy do pobudzenia popytu wewnętrznego, utrzymania stabilnego wzrostu gospodarczego, mamy na uwadze kwestie związane z inflacją i utrzymaniem generalnych cen towarów na stałym poziomie”.

W ramach 12. Planu 5-letniego zapowiadane jest uruchomienie inwestycji w przemysł górniczy i chemiczny na kwotę 2 bln RMB. Planuje się także podwojenie (z 21 do 40GW) mocy stanowisk ogniw fotowoltaicznych. Ponadto produkcja 6 typów urządzeń prądotwórczych (np. turbiny wiatrowe) zostanie objęta państwowymi dotacjami.

 

:: ONZ udzieli pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Yunnanie

08.09.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/2012-09/08/c_123688088.htm

Rzecznik prasowy Sekretarza Generalnego ONZ zapewnił, że ONZ bardzo uważnie śledzi sytuację wokół trzęsienia ziemi w Yunnanie i przygotowuje się do dostarczenia rządowi chińskiemu pomocy humanitarnej.

W dniu 07.09 okręg Yiliang w prowincji Yunnan nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Pierwsze wstrząsy o mocy 5,7 stopni miały miejsce o godzinie 7:11. Następnie doszło do powtórnych o mocy 5,6 st. o godz. 12:16 czasu pekińskiego. Do godziny 23:50 07.09 potwierdzono śmierć 67 osób.

 

:: Iran ma nadzieję na rozwiązanie kryzysu atomowego w drodze negocjacji

08.09.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/2012-09/08/c_123690004.htm

Minister Spraw Zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi oznajmił, że kraj ten jest gotów do podjęcia rozmów z zainteresowanymi państwami w celu uzyskania porozumienia zadowalającego dla wszystkich stron (win-win).

„Już wielokrotnie zapewnialiśmy o gotowości do podjęcia negocjacji” – mówił Salehi. Wspomniał również o zapewnieniach irańskiego najwyższego przywódcy Ajatollaha Chamenei o pokojowym charakterze programu atomowego – „jeśli jednak mimo tego projekt stanowi problem, to jest to również problem Zachodu i USA” powiedział minister.

Od rozpoczęcia tego roku odbyły się 3 rundy rozmów z udziałem przedstawicieli Iranu, USA, Anglii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec. Jak dotąd nie doprowadziły one do porozumienia. Kraj ten utrzymuje swoje stanowisko, w myśl którego pozostałe państwa muszą najpierw uznać jego prawo do prowadzenia procesów wzbogacania uranu. Z kolei państwa Zachodu wzywają Iran do natychmiastowego zaprzestania wzbogacania uranu, po czym dopiero dopuszczają możliwość zniesienia sankcji.

 

:: Bezrobocie wyzwaniem przywódcy Białego Domu

08.09.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/2012-09/08/c_113005401.htm

W najnowszych danych Amerykańskiego Departamentu Pracy czytamy o bezrobociu poza rolnictwem na poziomie 8.1%. Nadal jest to wartość wyższa od 7.8%, gdy w styczniu 2009 Barack Obama obejmował stery Białego Domu. Wysoka stopa bezrobocia stała się tym samym jednym z argumentów z którymi musi się on zmierzyć w kampanii wyborczej.

Z drugiej strony, kandydat Partii Republikańskiej Mitt Romney obiecuje stworzyć 12mln nowych miejsc pracy. Czy taką obietnicę można spełnić? Czy przywódca Białego Domu może nadal tolerować problem wysokiego bezrobocia? Sierpień, pomimo spadku o 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, jest 43. miesiącem ze stopą bezrobocia powyżej 8%.

Podczas recesji poprzedzonej kryzysem finansowym liczba bezrobotnych w USA przekroczyła 8mln. To najwięcej od zakończenia II Wojny Światowej. Pomimo wprowadzenia w 2009 wartego 800mld USD pakietu stymulującego, nie spełniła się obietnica Baracka Obamy o spadku bezrobocia poniżej 8%.

Ostatnie 4 lata wydają się być dla amerykańskiej gospodarki czasem ciągłych wzlotów i upadków. Wydaje się, że Obamie uda się zdobyć reelekcję. To oznaczałoby, że byłby pierwszym od czasów Franklina D. Rooselvelta prezydentem wybranym ponownie pomimo wyższej od 7.2% stopy bezrobocia i trudnej sytuacji gospodarczej.

 

2. Społeczeństwo i inne

:: Chinom udało się zbudować superkomputer oparty o procesory rodzimej produkcji

09.11.2012 (Xinhua, Jinan) http://news.xinhuanet.com/2012-09/11/c_113042504.htm

Superkomputer ShenWei Languang (chiń.神威蓝光, ang. Sunway BlueLight MPP) bezproblemowo przeszedł specjalistyczne testy wydajności LINPACK. Chiny stały się tym samym krajem, który jako trzeci po USA i Japonii jest zdolny do samodzielnego wyprodukowania superkomputera o mocy obliczeniowej przekraczającej 1 PFLOP.

Gu Weidong, prezes Narodowego Centrum Komputerowego w prowincji Jinan tłumaczy: „System komputerowy dużej mocy ShenWei Languang wyposażony jest w 8704 procesory ShenWei1600 chińskiej produkcji. Jego szczytowa moc obliczeniowa wyniosła 1,07 PFLOP, co stanowi odpowiednik możliwości 200 tys. komputerów przenośnych. Pojemność pamięci zewnętrznej wynosi 2PB, a zatem mógłby pomieścić 6-krotność zbiorów Biblioteki Narodowej”. Zdaniem ekspertów ShenWei Languang jest konstrukcją na światowym poziomie pod względem zaawansowania architektury oraz systemu chłodzenia.

W 2010 uruchomiono Tianhe-1 (wykorzystujący procesory Intela – dop.), pierwszy chiński superkomputer o mocy przekraczającej 1 PFLOP.

 

:: Chińskie Centralne Biuro Meteorologiczne będzie emitować prognozę pogody dla Wysp Diaoyu

28.08.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/2012-09/11/c_113042395.htm

W komunikacie rządowym czytamy, że od dnia 11.09 do prognozy pogody w całym kraju dodana zostanie sekcja nt. wysp Diaoyu (jap. Senkaku).

Wyspy Diaoyu wraz z otaczającymi je wodami od czasów starożytnych stanowią integralną część terytorium Chin. Chiny mają do nich niezbywalne prawo. Chińskie Biuro Meteorologiczne (CMA) zajmuje się monitorowaniem lądów, rzek, jezior, oraz terytorium morskiego należącego do kraju i od dawna monitoruje pogodę wokół archipelagu.

Wyspy Diaoyu to teren częstego występowania klęsk żywiołowych i tradycyjny teren aktywności chińskich rybaków, zatem dostarczanie prognozy pogody dla tego obszaru jest obowiązkiem Biura Meteorologicznego. Wydziały meteorologiczne nadmorskich prowincji Fujian, Kanton od dawna podając na czas odpowiednie dane pomagały minimalizować skutki klęsk żywiołowych.

Strona Biura Meteorologicznego: http://www.nmc.gov.cn/

Strona systemu ostrzegania przed zagrożeniami atmosferycznymi: http://typhoon.weather.gov.cn/

 

:: Li Changchun spotkał się z chińskimi sportowcami 14. Paraolimpiady

12.09.2012 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/2012-09/12/c_113057200.htm

Członek KC KPCh Li Changchun podczas uroczystości odbywającej się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie powitał chińskich sportowców powracających z 14. Paraolimpiady w Londynie. Li złożył sportowcom, trenerom oraz członkom ekip serdeczne gratulacje i podziękowania.

Reprezentacja Chin w 14. Paraolimpiadzie w Londynie uzyskała wyśmienite wyniki zdobywając 95 złotych, 71 srebrnych i 65 brązowych medali. Jest to wynik najlepszy ze wszystkich reprezentacji.

 

:: Malarstwo mistrza Zhang Daqiana

13.09.2012 (Takungpao, Hongkong) http://www.takungpao.com/shuhua/content/2012-09/13/content_1093187.htm

Galeria on-line obrazów jednego z najbardziej uznanych chińskich malarzy XX.w. Zhang Daqian (1899-1983) prezentował tradycyjny styl guohua (chiń. 国画, „malarstwo narodowe”) – jeden z najstarszych i najdłużej praktykowanych styli na świecie.

Link do galerii: http://www.takungpao.com/shuhua/content/2012-09/13/content_1093187.htm

 

3. Dane makroekonomiczne

Oficjalne dane na maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2012:

dane: http://finance.sina.com.cn/focus/August_2012/

 

 

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Wizyta R. Sikorskiego w Chinach, zniknięcie i powrót Xi Jinpinga, antyjapońskie protesty, nowy chiński model wzrostu? – Przegląd prasy chińskiej 21.08-15.09.2012 Reviewed by on 24 września 2012 .

Witam wszystkich czytelników i sympatyków CSPA po wakacyjnej przerwie. Jednym z najciekawszych wydarzeń ostatnich tygodni było tajemnicze zniknięcie wiceprzewodniczącego Xi Jinpinga. W tym samym czasie po raz kolejny zaostrzające się kontrowersje wokół spornego archipelagu na Morzu Południowochińskim znalazły swoją kulminację w postaci antyjapońskich protestów w chińskich miastach. Świat gospodarki zaniepokoiły dane o spadku PMI poniżej

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź