Centrum Studiów Polska-Azja serdecznie zaprasza na 31. spotkanie CSPA, którego gościem będzie Ryszard Zalski, współpracownik CSPA z Tajwanu. Spotkanie odbędzie się 8 lipca (poniedziałek) o godz. 18:00 w siedzibie Instytutu Sobieskiego przy ul. Nowy Świat 27/1 w Warszawie i będzie poświęcone stosunkom Tajwan vs. Chiny i tendencji w zakresie bezpieczeństwa w regionie.
Prelekcja będzie oparta na przeprowadzonych specjalnie w związku z nią wywiadach z tajwańskimi i amerykańskimi naukowcami oraz dziennikarzami Taipei Times.
1. Podziały i tendencje wewnątrz DPP oraz KMT odnośnie do:
– polityki wobec Chin i sąsiadów,
– polityki wobec USA
– kto i w jaki sposób kształtuje stosunki po obu stronach cieśniny
Temat ten praktycznie nie istnieje w mediach ani opracowaniach, a nabiera znaczenia w związku ze zmianą władzy w Chinach i zbliżającymi się wyborami municypalnymi w 2014 r. i prezydenckimi w 2016 r. na Tajwanie. Tak więc w obu krajach mogą dojść do głosu nowe siły kształtujące wspólne stosunki.
2. Ogólny zarys sytuacji i tendencji bezpieczeństwa regionalnego między Chinami, Japonią, a także USA – przyczyny zaostrzenia sytuacji i ewentualne dalsze skutki.
W trakcie spotkania omówione zostaną m. in. następujące zagadnienia:
– Dlaczego prezydenci Ma i Xi mieliby w roku 2015 szansę na Pokojową Nagrodę Nobla
– Powody obopólnej niechęci obu kuomintangowskich prochińskich przywódców Ma ying-jeou i Lian Chana
– Czego amerykańskie władze ponoć zażądały od tajwańskiej kandydatki na prezydenta, a ona odmówiła
– Czy prochińska polityka KMT oraz w coraz większej mierze DPP to jedynie własny wybór oraz zadania ze strony Pekinu, czy także Waszyngtonu
– Nowe akcenty protajwańskie nowej administracji Xi jin-pinga i czym je wytłumaczyć
– Kilka słów o ostatnich wyborach prezydenckich i czego można się spodziewać od prezydenta Ma do wyborów w 2016 r.
– Japonia-Tajwan-USA-Chiny – kto zyskał, kto stracił
– Co grozi przyszłości Tajwanu (i wcale nie są to Chiny)
Spotkanie moderować będzie Radosław Pyffel, prezes CSPA.
Chęć udziału w spotkaniu prosimy zgłaszać pod adresem [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.
Link do wydarzenia na Facebooku.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy,
CSPA
Ryszard Zalski przybył w 2002 r. na Tajwan na roczne stypendium. Zbierał materiały do pracy doktorskiej. Przeprowadził wywiady z wieloma politykami zarówno Kuomintangu, jak i Demokratycznej Partii Postępu, parlamentarzystami, doradcami prezydentów Lee Teng-huia, Chen Shui-biena, dziennikarzami, pisarzami i naukowcami. Obecnie uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach miejscowych intelektualistów i dziennikarzy, a także zagranicznych dyplomatów, korespondentów i specjalistów, omawiających aktualną sytuacje na wyspie i w regionie. Doktoryzował się na tajwańskim Tamkang University. Pracował na Tajwanie w działach sprzedaży m.in. Gigabyte’a, Eten’a. Często występuje na stronie polska-azja.pl jako komentator pod nickiem „Rysiek”.
5 - 5Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź