Centrum Studiów Polska-Azja > News > Filipiny news > Filipiny: Trzęsienie ziemi na wyspie Bohol – POMÓŻ OFIAROM!

Filipiny: Trzęsienie ziemi na wyspie Bohol – POMÓŻ OFIAROM!

News
29 października 2013 0

FILMOWY_ASIA15 października 2013 r. o godzinie 8:12 na wyspie Bohol na Filipinach miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 2 km na północny wschód od miejscowości Carmen w sercu Boholu. Liczba zmarłych wzrosła do 155, ciągle jednak pod gruzami poszukiwane są 22 osoby. 276 osób zostało rannych.

Prawie 6 tysięcy rodzin, w sumie 30 tysięcy osób znalazło schronienie w 51 centrach ewakuacyjnych (34 na wyspie Bohol oraz 17 w Cebu). Prawie doszczętnie zostało zniszczonych 12 zabytkowych kościołów (w tym jeden z najstarszych na Filipinach w miejscowości w Baclayon, oraz najsłynniejsze miejsce kultu religijnego – Bazylika Santo Ninio w Cebu, z figurką nadaną jeszcze przez Magellana).

Zawaliło się dużo mostów, drogi są nieprzejezdne, ekipy ratunkowe docierają do poszkodowanych łodziami i helikopterami. Do 16.10  wieczorem nie było dostępu do bieżącej wody i elektryczności. Na szczęście był to dzień wolny od pracy, dzieci i pracownicy zostali w domach.

Po głównym wstrząsie przez zanotowano jeszcze co najmniej 1300 wstrząsów wtórnych. Dziś w godzinach porannych miało miejsce ponowne trzęsienie ziemi o skali 6,2.

Wyspa Bohol była znana jako najbezpieczniejsze miejsce na Filipinach, będąca w centrum regionu Visaya osłonięta przez inne wyspy od często nawiedzających kraj tajfunów. Szkód szczególnie w turystyce nie można jeszcze oszacować. Agencje turystyczne radzą powstrzymanie się z wyjazdami w ten region. Trzęsienia wtórne przewidywane są nawet przez najbliższe 2-4 tygodnie.

Polscy wolontariusze mieszkający na Filipinach, którzy doświadczyli trzęsienia rozpoczęli zbiórkę na rzecz pomocy w odbudowie zniszczeń. Zapraszamy wszystkich do włączenia się do ich akcji.

Pieniądze można przesyłać na konto:
YSDA Inc.
Nr konta: 1883-1083-09
Bank of the Philippine Island
0188 Pasang Tams.
La Fuerza branch
SWIFT: BOPI PHMM

Marta i Andrzej Patyrowie
Źródło: Manila Bulletin, The Philippine Star, Tempo (17 oct.)
Fot: Marta Patyra, Jerico Limjoco Javier
O nas: Jesteśmy wolontariuszami na Filipinach na wyspie Bohol mieszkamy od 7 miesięcy. Prowadzimy bloga www.nafilipinach.com (https://www.facebook.com/naFilipinach).

1

2
3

6

11

8

Autor:

E-mail: info@polska-azja.pl

Newsy redaguja:

Komentarze:

Pozostaw odpowiedź