Centrum Studiów Polska-Azja > News > Japonia news > Japonia: Władze lokalne planują zakazy palenia w miejscach publicznych

Japonia: Władze lokalne planują zakazy palenia w miejscach publicznych

News
21 marca 2010 0

Palarnia na dworcu kolejowym

Palarnia na dworcu kolejowym

Gubernatorzy siedmiu (na czterdzieści siedem) japońskich prefektur rozważają wprowadzenie środków mających na celu ochronę osób niepalących przed biernym paleniem, wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję Kyodo News.

Wśród tej siódemki, gubernatorzy obszaru metropolitalnego Kioto oraz prefektury Nara nadmienili, że sprawdzą, czy niezbędne będzie wprowadzenie regulacji karnych.

18 gubernatorów oczekuje, że prawo przeciwdziałające biernemu paleniu zostanie wprowadzone przez władzę centralną. Gubernator prefektury Shizuoka, Kawakatsu Heita, stwierdził, że Japonia, jako sygnatariusz Konwencji WHO dla ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu, powinna wprowadzić stosowne zmiany w swoim prawodawstwie.

10 gubernatorów miało wątpliwości co do ograniczania przez państwo swobód palaczy i stosowania kar w tym celu. Gubernator pref. Hiroszima, Yuzaki Hidehiko, stwierdził, że trudno karać za palenie, jeśli obywatele mają do niego prawo.

W kwietniu w prefekturze Kanagawa wejdzie w życie pionierskie w Japonii prawo zakazujące palenia w miejscach publicznych, takich jak szpitale, szkoły i siedziby władz prefekturalnych.

Marta Karpińska

Autor:

E-mail: info@polska-azja.pl

Newsy redaguja:

Komentarze:

Pozostaw odpowiedź